7 gün 24 saat Bizi arayın! +90 216 614 04 34 / +90 505 50 70 418
SerVilla; Çelik konstrüksiyon villa üretim tecrübesiyle, mimarlık ve mühendislik hizmetlerini de birleştirerek hafif çelik yapılar konusunda kendi tesislerinde üretim yapan sayılı firmalar arasındadır.

Depreme Dayanıklı Çelik Binalar

Depreme Dayanıklı Çelik Binalar hakkında detaylı bilgileri bulabileceğiniz sitemizde, SerVilla Çelik Villa, sektörde deneyimlerini sizlerle paylaşmaktan onur duymaktadır.

SERVİLLA İLETİŞİM sayfasından aklınıza takılan soruları çekinmeden sorabilirsiniz..

Depreme Dayanıklı Çelik Binalar

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.Yılda 6 milyon ton çelik üretim fazlası olan ve büyük bir bölümü deprem kuşağında yer alan Türkiye’de, depreme dayanıklı çelik konstrüksiyonlu esnek bina yapımının, devlet eliyle teşvik edilmesi gerektiği bildirildi. A.Ş (ERDEMİR) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Erkan yaptığı açıklamada, özelleştirilecek kuruluşlar listesinde yer alan ERDEMİR’in, 2002 yılında 13.5 milyon ton inşaat demiri üretip, yılın ilk 6 ayında 153 milyon dolar kâr elde ettiğini söyledi.

Dünya demir-çelik piyasasında önemli bir yeri olan ERDEMİR’e bağlı 11 fabrikanın halen, Türkiye’nin ihtiyacının üstünde üretim yaptığını belirten Erkan, “2002 yılında Türkiye’de yaklaşık 6 milyon ton çelik üretimi fazlası oluştu. Her yıl bu miktarlarda oluşan üretim fazlası çeliğin yurt dışına satılabilmesi için pazar aranıyor” dedi.

Depremin en sık olduğu Japonya, ABD ve İran gibi ülkelerde, özellikle yüksek katlı binalarda artık klasik betonarme ve karkas yapıların yerini çelik konstrüksiyonlu binalara bıraktığını vurgulayan Erkan, şunları söyledi:

“Yılda 6 milyon ton çelik üretimi fazlası ve bir deprem ülkesi olan Türkiye’de çelik konstrüksiyonlu bina yapımı teşvik edilmelidir. Marmara depreminin yıldönümünde ve İstanbul için deprem master planlarının açıklandığı bir zamanda, yeni yapılacak binalarda çelik konstrüksiyon kullanılması konusu, kamuoyunda ciddi olarak tartışmaya açılmalıdır.”

Erkan, dünyanın en büyük 10 demir-çelik kuruluşundan biri olan ERDEMİR’in Türkiye’de depreme dayanıklı konut üretimi için gerekli olan uzun çelik mamulü rahatlıkla karşılayabileceğini belirterek, şöyle devam etti:

“Ekonomik ve sosyal açıdan halen 1970’li yılları yaşayan İran bile, çok katlı binaların yapımında çelik konstrüksiyon kullanılmasını yasal zorunluluk haline getirdi. Demir-çelik üretiminde dünyadaki sayılı merkezlerden biri olan Türkiye’nin, bugüne kadar binalarını çelik konstrüksiyonla güçlendirmemesini anlamak imkansız. Örneğin İstanbul’da yıkılıp yeniden yapılacak çok katlı binalarda çelik konstrüksiyon kullanılması, hem binaları daha sağlam hale getirecek hem de son yıllarda giderek durgunlaşan demir-çelik piyasasını hareketlendirecek. ERDEMİR bu konuda hazır. Yapılması gereken, Hükümetin bu konuda sektöre öncülük ederek çelik konstrüksiyonlarda kullanılacak profillerin üretimini teşvik etmesidir.”

DAHA UCUZ VE DAYANIKLI BİNALAR
Konya İnşaat Mühendisleri Odası Yaşar Pişkince ise şartlara uygun yapılan ve inşaatın her aşamasında sıkı bir şekilde denetlenen çelik konstrüksiyonlu binaların, betonarme ya da karkas yapılardan çok daha dayanıklı olduğunu söyledi.

Türkiye’de binaların genellikle klasik usullerde yapılmasının, arsaların farklı boyutlarda ve düzensiz olmasından kaynaklandığını vurgulayan Pişkince, şunları söyledi:

“Bina yapılacak arsalar, kapsamlı bir proje ile girintili çıkıntılı değil karelaj olarak nitelenen eşit geometrik şekiller halinde düzenlenmelidir. Standart ve seri üretim profil kullanımına müsait hale gelen çelik konstrüktif binalar, klasik yapı tekniklerine göre çok daha ucuza mal olacaktır.

Bunun için ise öncelikli olarak, deprem riski yüksek bölgelerde iyi bir zemin projesi hazırlanmalı, fabrikada üretilen uzun çelik mamulleri inşaat profili haline getirecek seri üretim merkezleri kurulmalı ya da mevcut kuruluşlar desteklenmelidir.”

Çelik konstrüksiyonlu esnek binaların, yüksek şiddetteki sarsıntılara karşı bile üstün koruma sağladığını anlatan Pişkince, “Ancak çelik konstrüksiyonlu bina yapımı büyük titizlik gerektirmektedir. İki profil parçayı tutan tek bir kaynağının bile büyük önem taşıdığı bu binaların yapımı için kusursuz bir mühendis denetimi şarttır. Bu kurallara uyulursa en riskli deprem bölgesinde bile vatandaşlarımız deprem korkusu çekmeden huzur içinde yaşayabilir” diye konuştu.

Kaynak: Yapi.com.tr


, ,

Depreme Dayanıklı Çelik Binalar


Türkiye’de yaygınlaşmaya başlayan, sağlamlığının yanı sıra ısı yalıtımı ve çabuk inşa edilmesi gibi özellikleriyle tercih edilen “hafif çelik ev” yapımı üzerine çalışmalar yürüten SerVilla Çelik Villa ortaklarından İdris YAĞMAHAN, “Dört mevsim, rahatlıkla kullanılabilecek, her türlü konfora sahip evler yapıyoruz” dedi.

Modern ve klasik mimari tarzlarına göre gelişen inşaat sektörünün yeniliklerine açık hizmet anlayışıyla evler yaparak sıcak yuvalar oluşturduklarını bildiren İdris YAĞMAHAN, depreme karşı dayanıklılığı, mükemmel ısı yalıtımı, mimari estetiği ve isteğe göre ayarlanan tarzlarda evler inşa ederek hızlı bir şekilde tamamlanan binalarla sektördeki yenilikleri vatandaşlara kazandırdıklarını söyledi.

YILLAR BOYU RAHATLIK SUNAN VİLLALAR

Yurtdışından aşırı talep olduğunu, uygulama yapmaya başladıklarını belirten İdris YAĞMAHAN; “Ülkemizin her bölgesinin iklim ve zemin yapısına uygun, gerek ülkemizin soğuk iklimine sahip doğu illerimizde ve gerekse de Akdeniz ve Ege iklimine sahip illerimizde bütün bir yıl rahatlıkla kullanarak aileleriyle doğal ortamların içerisinde barınabilecekleri evleri kısa sürede yapıyoruz” dedi.

“En kötüsü en iyi beton evden iyidir” sloganıyla çalışmalarını yürüten İdris YAĞMAHAN; “Klasik yapı sistemine göre daha güvenli olan, istenildiği takdirde sökülerek başka yerlere nakledilebilen, zarif, estetik ve imalatı sırasında çevre kirliliğine neden olmayan binalar yapıyoruz. 10 şiddetinde depreme dayanıklı olan binalarımız özel yalıtımlı duvarlarıyla yazın serin, kışın sıcak bir hava ortamına sahip olup yüzde 70 oranında ısıyı korumaktadır. Bu kış aylarında yakıttan çok ciddi tasarruf anlamına gelmektedir. Çelik evler hafif yapılar olduğu için büyük temeller ve inşaat çalışmaları gerektirmez, üstelik de 45 gün gibi çok kısa sürede tamamlanır”


UZUN ÖMÜRLÜ VE EKONOMİK EVLER

Binalar tamamlandığında kullanım olarak klasik yapılardan farksız bir görünüme sahip olduğunu kaydeden İdris YAĞMAHAN; "Ekonomik anlamda da bina yapım maliyeti açısından cazip ve de tercih nedenlerinin önünde gelmektedir. Uzun ömürlü olan binaların en fazla tercih sebeplerinden birisi ısı yalıtımlarının çok iyi yapılmasıdır. İki katlı bir ev yapım aşamasına geldiğinde yaklaşık 45 günde anahtar teslimi haliyle teslim edilmektedir. Her türlü lüks ve konfora sahip olan binalar çağımızın teknolojik imkânlarıyla doğan bir yapılaşma ürünüdür." dedi.

Ayrıca firmamız tarafından çelik yapılar da inşa ediyoruz. Bu yapılar çelik binalara oranla daha çok yayla ve bahçe evi gibi ya da inşaat şantiyeleri gibi alanlarda kullanılmaktadır” diye konuştu
3 Nisan 2010 - Depreme Dayanıklı Çelik Binalar Teşvik Edilmeli  Aşağıdaki Villa Modellerini de SEVECEKSİNİZ!7 gün 24 saat Bizi arayın! +90 216 614 04 34 / +90 505 50 70 418

rvn_servilla_theme rvn_servilla_theme_tv_1_2 rvn_servilla_theme_fwv_2_2